Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kino

31 lipca 2016 r.
11:28

Festiwal Dwa Brzegi 2016. Bogusław Linda i inne gwiazdy kina w Kazimierzu

W sobotę projekcją filmu "Ja, Daniel Blake" Kena Loacha rozpoczęła się 10. edycja Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi w Kazimierzu Dolnym.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Od dużego operatora sieci komórkowej po lokalne biuro tłumaczeń. Sponsorzy tegorocznej edycji festiwalu mogą czuć się w pełni docenieni. Od wyczytywania ich długiej listy i gorących podziękowań Grażyna Torbicka rozpoczynała każde z oficjalnych wydarzeń rozpoczynające festiwal (konferencja otwarcia, projekcja Złotej Palmy Cannes 2016).

Kto z widzów o kłopotach finansowych imprezy nie wiedział (dwa miesiące temu z finansowania wydarzenia wycofał się główny sponsor PGE i Telewizja Polska), to dziś jest tego w pełni świadomy. Z planów zakupu wygodniejszych siedzeń i bardziej wydajnej klimatyzacji nie wyszło nic. Udało się jedynie zorganizować wyższy namiot, ale wcale nie dzięki pieniądzom, ale dobrej woli i hojności właściciela firmy, która taki sprzęt wypożycza. Jak wielokrotnie podkreślali organizatorzy – to cud, że festiwal nie został okrojony do nocnych pokazów na Małym Rynku i spotkań z artystami w kawiarniach i ośrodkach kultury.

– Mieliśmy momenty zwątpienia – przyznaje Jerzy Zieliński, prezes Stowarzyszenia Dwa Brzegi.
– Ale przekonaliśmy się jak wielu przyjaciół ma nasz festiwal – dodaje Grażyna Torbicka.
Swoje „pięć minut” dostał też marszałek województwa, który wsparł festiwal kwotą 150 tys. zł. Wykorzystał je na obietnice.

– Póki będę w Zarządzie Województwa, będę gwarancją, że festiwal będzie się rozwijać – mówił Sosnowski na konferencji otwierającej festiwal. – Mamy szereg pomysłów na jego rozwój. Zmieniając niektóre elementy promocji, wpuszczając więcej promocji gospodarczej. Może zrobimy takie małe lubelskie Cannes?

– Jak słyszę obietnice, które tu padają, to myślę by zapisać się na kurs francuskiego – żartował producent Zbigniew Dobrosz, człowiek odpowiedzialny za to, by od podstaw wybudować dwie ogromne sale kinowe (na 250 i 800 miejsc) i całą infrastrukturę festiwalowego miasteczka.

To dosłowne budowanie czegoś z niczego to coś, co wyróżnia kazimierski festiwal od innych tego typu wydarzeń w Polsce. Kolejna to to, że każdy film pokazywany jest tylko raz (choć dla „Ja, Daniel Blake” organizatorzy planują zrobić wyjątek i zorganizować dodatkowy pokaz – w piątek o godz. 23).

Nie bez znaczenia jest też kameralność tego wydarzenia. Wielkie gwiazdy polskiego kina (w tym roku do Kazimierza przyjechali już m.in. Bogusław Linda, Magdalena Cielecka, Katarzyna Herman) są dosłownie – co Torbicka podkreśla w każdym wywiadzie – na wyciągnięcie ręki.

– Może nie jest to największy festiwal, ale na pewno najmilszy – mówił na gali otwarcia Jacek Bromski, prezes Stowarzyszenia Filmowców Polskich. – Robiony głównie dla publiczności, skierowany twarzą do widza.

Jak przystało na jubileuszową edycję (Dwa Brzegi odbywają się już po raz 10.) nie mogło obyć się bez okolicznościowych nagród. Grażyna Torbicka najbardziej zasłużonym partnerom i sponsorom wręczyła statuetki w kształcie splecionych ramion. A Stowarzyszenie Dwa Brzegi od burmistrza i przewodniczącego rady miasta dostało tytuł „Zasłużonego dla gminy Kazimierz Dolny”.

Festiwal potrwa do soboty, 8 sierpnia. Pokazy filmowe w dwóch klimatyzowanych kinach namiotowych codziennie od godz. 10 do 21. Darmowe seanse pod chmurką na Małym Rynku o godz. 21. W programie, obok najbardziej nagradzanych produkcji ostatniego roku, retrospektywa twórczości Andrzeja Żuławskiego, Bogusława Lindy, Marcello Mastroianni, szkoła polskiego dokumentu, „Lekcje Kina” (prowadzone przez Bogusława Lindę, Piotra Dumałę, Wojciecha Staronia), spotkania, koncerty, wystawy, pokazy mody (sobota, godz. 15.30, przy studni w Mięćmierzu).

>>>

Festiwal Dwa Brzegi 2016 - program filmowy -> SPRAWDŹ TUTAJ

Festiwal Dwa Brzegi 2016 - program spotkań i wydarzeń -> SPRAWDŹ TUTAJ

Festiwal Dwa Brzegi 2016 - Kino za Rogiem w Janowcu -> SPRAWDŹ TUTAJ

Pozostałe informacje

Majówka? Wakacje? Dokąd polecimy z lubelskiego lotniska?
film

Majówka? Wakacje? Dokąd polecimy z lubelskiego lotniska?

Lublin stał się doskonałym miejscem na początek interesujących wycieczek? Jakie wakacyjne kierunki oferuje lubelskie lotnisko? Dokąd polecimy przez cały rok? O tych rzeczach rozmawiamy z Piotrem Jankowskim z Portu Lotniczego Lublin w dzisiejszym programie Dzień Wschodzi.

Co słychać w Jastkowie? Odwiedzamy nowy zalew i zespół pałacowo-parkowy
galeria

Co słychać w Jastkowie? Odwiedzamy nowy zalew i zespół pałacowo-parkowy

Długi weekend majowy to dobra okazja, by wyjechać za miasto. 7 km od granic Lublina powstaje nowy zalew. To część szerszego zagospodarowania malowniczej Doliny Ciemięgi, w której znajduje się również odnowiony zespół pałacowo-parkowy.

Premier Donald Tusk

Donald Tusk w orędziu: tworzymy armię, jakiej Polska nie miała od wieków, super silną i nowoczesną – armię do wygrywania

Czasy są trudne, do polityki światowej wraca niepewność, brutalność i egoizm; wojna przestała być abstrakcją - podkreślił w czwartkowym orędziu telewizyjnym orędziu premier Donald Tusk. – Czy mamy się bać? Nie. My mamy być silni – dodał. Zapewnił też: tworzymy armię, jakiej Polska nie miała od wieków.

Hans Nielsen: Motor to faworyt do mistrzostwa Polski

Hans Nielsen: Motor to faworyt do mistrzostwa Polski

Rozmowa z Hansem Nielsenem, legendarnym żużlowcem Motoru Lublin

Zarzuty dla ojca i syna po ataku na ratowników medycznych w Łukowie

Zarzuty dla ojca i syna po ataku na ratowników medycznych w Łukowie

Zarzuty znieważenia i naruszenia nietykalności cielesnej usłyszał ojciec oraz syn, którzy mieli zaatakować ratowników medycznych na oddziale ratunkowym w Łukowie. Według ustaleń byli zniecierpliwieni długim oczekiwaniem na udzielenie pomocy. Obaj byli trzeźwi.

Lutnia Piszczac zainkasowała komplet punktów w spotkaniu z Unią Żabików

W środę i czwartek rozegrane zostały mecze 23. kolejki bialskiej klasy okręgowej

Podział punktów w spotkaniu LZS Sielczyk z Az-Bud Komarówka Podlaska. Orlęta Łuków z nowym trenerem rozbiły Absolwenta Domaszewnica. Victoria Parczew lepsza od Orła Czemierniki

Uciekać przed komendantem – zły pomysł
Kraśnik

Uciekać przed komendantem – zły pomysł

Dynamiczny pościg za przestępcą po ulicach  Kraśnika – sceny jak z filmu akcji miały dziś miejsce przed południem w tym mieście. Uciekał przestępca poszukiwany do odbycia kary pozbawienia wolności. W bezpośrednim pościgu uczestniczył funkcjonariusz w cywilu oraz zastępca komendanta powiatowego policji w Kraśniku, który jako pierwszy ujął 30-letniego rzezimieszka.

Premier Donald Tusk (z prawej) w towarzystwie posła Michała Krawczyka

Dziś o godzinie 20 premier Donald Tusk wygłosi orędzie

Premier Donald Tusk wygłosi w czwartek o godzinie 20 orędzie – potwierdza podsekretarz stanu w kancelarii premiera Agnieszka Rucińska.

ChKS Chełm rozpoczyna decydującą walkę o awans do PlusLigi

ChKS Chełm rozpoczyna decydującą walkę o awans do PlusLigi

Pierwszy mecz finału play-off z Mickiewiczem Kluczbork w piątek o godzinie 17.30

Zalety i wady ruletka czatów randkowych

Zalety i wady ruletka czatów randkowych

Jeśli jesteś aktywnym użytkownikiem Internetu, bardzo dobrze wiesz, że czat wideo nie jest już nowym formatem randek online. Pierwsze losowe wideo czaty Omegle i Chatroulette zostały uruchomione w 2009 roku i szybko zyskały popularność. Nie tylko dzięki temu, że są one wygodne, ale także dlatego że to zupełnie sposób na randkę.

Trenowali przed majówką. Skutecznie – 24 punkty i pożegnanie z prawem jazdy

Trenowali przed majówką. Skutecznie – 24 punkty i pożegnanie z prawem jazdy

Trwa długi, majowy weekend. Nad bezpieczeństwem na drogach czuwają policjanci ruchu drogowego. Nawet częste kontrole nie zastąpią rozsądku kierowców. Przekonali się o tym dwaj szoferzy. Tuż przed majówką jeden z nich „zarobił” jednorazowo 24 punkty karne, a drugi stracił prawo jazdy.

21 lat w Unii
galeria

21 lat w Unii

1 maja obchodzimy 21. rocznicę wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. Z tej okazji przed budynkiem LUW przy ul. Spokojnej w Lublinie nastąpiło uroczyste podniesienie na maszty flag oraz odegranie hymnów Polski i UE.

W sobotę 24 maja wieczorem centrum miasta Puławy zamieni się w rajdowy odcinek specjalny
Puławy

Zbliża się Rajd Nadwiślański. Ściganie wraca na ulice Puław

W sobotę i niedzielę, 24 i 25 maja, odbędzie się Rajd Nadwiślański. Jeden z odcinków specjalnych, tak jak przed laty, poprowadzony zostanie ulicami Puław. Na kibiców czekać będzie również strefa artystyczno-gastronomiczno-piknikowa.

Briefing prezydent Michała Litwiniuka

"Haniebny happening Grzegorza Brauna". Prezydent Białej Podlaskiej potępia zdjęcie flagi Ukrainy

Prezydent Michał Litwiniuk (PO) potępia „haniebny happening” Grzegorza Brauna w Białej Podlaskiej i zapowiada, że flaga Ukrainy ponownie zawiśnie na fasadzie ratusza. W środę na wiecu wyborczym zwolennicy kontrowersyjnego polityka za jego namową przy użyciu drabiny ściągnęli flagę z budynku urzędu.

Kalendarz
maj 2025
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
Wkrótce
Najbliższe wydarzenia